Attīstības stratēģija
Iedzīvotāju foruma
Labdarības skola
Atbalstītāji:
www.rekurzeme.lv
www.jauns.lv
Hipotēku un zemes banka
DNB Nord Banka
Sadarbības partneri:
Liepājas Universitāte
Liepājas Izglītības pārvalde
Fonds Ziedot

13. jūnijā grobiņas topošajā dienas centrā "Dižvanagi" notika kanisterapijas paraugdemonstrējumi.

Bilžu galeriju skatiet zemāk.

 Kas ir kanisterapija?

Kontaktēšanos ar dzīvniekiem sāka izmantot ne tikai nervu stresa noņemšanai, bet arī cilvēku, ar visai nopietnām diagnozēm, ārstēšanai. Ir dažādi animaloterapijas veidi – reiterterapija, delfīnterapija, Krievijā ir savs jaunievedums – roņterapija. No visiem animaloterapijas veidiem Latvijā ir pieejama reiterterapija un kanisterapija (“canis” latīņu val. “suns”), ko samērā nesen sāka attīstīt un piedāvāt sabiedrībai biedrība “Saules Suns”.

Lielākajā daļā Eiropas valstu, Amerikā, Krievijā visi animaloterapijas veidi ir plaši izplatīti. Suņiem – terapeitiem ir sava štata vienība daudzos pansionātos, slimnīcās un reabilitācijas centros. Daudzie pētījumi ir pierādījuši speciāli apmācīto suņu labvēlīgo ietekmi. Regulāri notiek semināri un zinātniskie simpoziji par šo tēmu. Nodarbības ar speciāli apmācītajiem suņiem palīdz pie tādām smagām slimībām kā autisms, bērnu cerebrālā trieka , asinsvadu saslimšana, depresija un daudzām citām. Milzīgs šīs metodes plus ir tas, ka praktiski nav nevēlamu blakus efektu, tā nav pielietojama tikai gadījumos, ja ir alerģija uz suņa spalvu. Nav mazsvarīgs fakts, ka efekts no nodarbības nepazūd tad, kad dzīvnieks tiek aizvests.

Lai strādātu ar īpašajiem bērniem suns un tā saimnieks tiek speciāli apmācīti un testēti. Darbam ar pacientiem tiek pielaisti ne visi suņi, tikai mierīgie, neagresīvie, stabilu psihi, ideālu raksturu un augstu intelektu.

Kā notiek nodarbības un kā veidojas canisterapijas labvēlīgais efekts? Bērnam, piemēram, atļauj brīvi kontaktēties ar suni – barot, ķemmēt, pastaigāties ar to. Suņa kopšana un spēles ar to labvēlīgi ietekmē mazās un lielās motorikas attīstību. Bērns vairāk kustas. Pareizu un skaidri izrunātu komandu došana sunim stimulē runas attīstību. Balss komandas sunim tiek papildus dublētas ar žestiem. Redzot, ka dzīvnieks klausa viņam, bērnam ir pozitīvas emocijas, viņš kļūst pašpārliecinātāks, komunikablāks. Noslēgušies sevī bērni ar emocionālām traumām tiecas pēc kontakta ar suni, smaida tam. Kanisterapija var palīdzēt šādiem bērniem

  1. atgūt uzticēšanās sajūtu;
  2. attīstīt neatkarību, iecietību un paškontroli;
  3. paaugstināt pašapziņu, iniciatīvu;
  4. empatiju.

Bērniem ar cerebrālo trieku mazina muskuļu spasticitāti , uzlabot un atjaunot kustību koordināciju, ķermeņa stāju, līdzsvarot uzbudinājuma un kavēšanas procesus CNS, izveidot jaunus nosacījuma refleksus.

Svarīgs ir psihoemocionālais faktors – bērns neuztver kontaktēšanos ar suni kā kārtējo ārstēšanas kursu (protams, ja vecāki par to nepastāsta). Viņš vienkārši gūst prieku un baudu no saskarsmes. Un suns arī no sirds priecājas, viņam vienalga kādas bērnam fiziskās vai psiholoģiskās īpatnības. Viņu vienkārši sajūsmina šāda maza cilvēciņa eksistence un iespēja atrasties blakus. Suņa tieksme mīlēt cilvēku nav atkarīga no cilvēka politiskajiem vai reliģiskajiem uzskatiem, no izmaiņām sociālajā statusā, dažkārt arī no attieksmes pret viņu pašu.

“Saules Suns” piedāvā nodarbības bērniem ar uzvedības traucējumiem, nopietnām psiholoģiskām traumām, slimiem ar bērnu cerebrālo trieku. Kontaktējoties un kopjot dzīvniekus bērns kļūst jūtīgāks un iecietīgāks pret citiem. Nodarbības vada speciālists – kinologs ar speciāli apmācītu suni. Katram bērnam, ņemot vērā vecumu, spējas un vēlamo rezultātu, tiek sastādīta un koriģēta individuāla nodarbību programma ergoterapeita vadībā. Iespējamas arī nodarbības bērnu grupām. Terapeitiskā rezultāta sasniegšanai nepieciešams nodarboties vismaz reizi nedēļā.

Suns lec cauri apļiem, ko tur bērni
draudzība no pirmā skata
bērni vēro suņu uzstāšanos
suns pēlē bumbu
Ilze
suns lec cauri apļiem
suns dejo ar treneri
suņa deja ar cilvēku
suns ķer bumbu
suns lasa grāmatu
suns stāsta, ko izlsaījis
suns iet caur bērnu rindu
suns iet caur bērnu veidotu tuneli
suns caur tuneli
Lapa izstrādāta www.grafika.lv
© 2008
Liepājas novada fonds